۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

در طول روز، خرجای ریز و درشتی داریم که به چشم ولی در انتهای ماه، این خرجا مقدار زیادی می شن. واسه اینکه نادانسته، این هزینه های اضافی رو متحمل نشید با چه جوری همراه باشین، با رعایت چند نکته می تونین در مدیریت پول هاتون مهارت بیشتری کسب کنین و آخر ماه ها به مشکل برنخورید.

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

 

خیلی از ما با اهداف خوب، کالاهایی می خریم که شاید خیلی به کارمون نیایند و مجبور میشیم اونا رو دور بریزیم. این مسئله درمورد مواد غذایی بیشتر دیده میشه. مثلا اجناس خاصی رو که در مجلات تبلیغاتی معرفی می شن می خریم، وقتی رستوران میریم، جذب اسامی قشنگ و عکسای اشتهابرانگیز منو میشیم و چند مدل پیش غذا و غذای اصلی و دسر سفارش میدیم یا یک پاکت کدوسبز فقط به خاطر ظاهر جالبی که داره می خریم. درنهایت مجبور میشیم کدوهای خراب شده رو دور بریزیم، یا نصف غذایی که در رستوران سفارش دادیم دست نخورده آزاد کنیم. درواقع، بعضی وقتا، ناخودآگاه و بدون فکر کردن به نتایج کارمون، در یکی از آسیبای موجود در دنیای امروز یعنی اسراف مواد غذایی مشارکت می کنیم.

۱. غذاهای تاریخ مصرف گذشته

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

خرید کردن بیشتر از اندازه احتیاج در مغازه های مواد غذایی باعث اسراف می شه. چون تا قبل از سر رسیدن تاریخ انقضای مواد، فرصتی واسه آماده کردن و مصرف اونا پیدا نمی کنین. همیشه قبل از خرید، برنامه غذایی خود رو تنظیم کنین و مواد غذایی موردنیاز رو با توجه به برنامه غذایی بخرین. اینطوری، در مغازه، مواد غذایی اضافه نمی خرید. موقع خرید مواد غذایی به تاریخ انقضای اونا توجه کنین و موادی رو بخرین که به اندازه کافی تاریخ مصرف داشته باشن. همیشه یک هفته قبل، خریدهای موردنیاز هفته رو انجام بدین.

۲. مقایسه نکردن قیمتا و ازدست دادن حراجا

بعضی از مغازها، قیمت اجناس رو بالا می برن تا با ارائه تخفیف، نظر مشتری رو جلب کنن؛ درحالی که قیمت با تخفیف، بعضی وقتا از قیمت اصلی بیشتره. مقایسه کردن قیمتا قبل از خرید به شما کمک می کنه که این تخفیفای قلابی رو شناسایی کنین. علاوه براین، با رصد کردن مغازه های اینترنتی یا مغازه های محل زندگی خود می تونین حراجا و تخفیفای واقعی رو شناسایی کنین و خریدای خود رو که عجله ای واسه اونا ندارین، به فصل حراج موکول کنین.

۳. بی توجهی به کارمزدهای بانک

کارمزدهای بانکی بدون اینکه فهمیده، کم کم می تونن هزینه های زیادی به ما مجبور کنن. هر بار که موجودی حساب می گیرین باید کارمزد بدین. کارایی مثل این معمولا کارمزد دارن. واسه کاهش این هزینه ها بهتره از همه کارمزدهایی که ممکنه بدین آگاهی کسب کنین و تا جایی که ممکنه از خدماتی که کارمزد دارن استفاده نکنین. مثلا با فعال کردن اس ام اس بانک احتیاجی به بررسی موجودی ندارین.

۴. خرید اجناس برند

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

در خیلی از موارد، اجناس برندهای مشهور خیلی فرقی با اجناس عادی ندارن و بعضی وقتا برابر هستن. تنها فرقی که دارن اینه که قیمت اجناس عادی، نصف قیمت اجناس برنده. در خیلی از اجناس مثلا مواد شوینده و بهداشتی، غلات و حبوبات، ادویه جات و سبزیجات، لوسیون و صابون و… لازم نیس که به دنبال اجناس برند باشین و هزینه زیادی واسه اونا بدین.

۵. هزینه کردن واسه موارد غیرضروری

بعضی وقتا واسه خرید وسایلی هزینه می کنیم که لازم نیستن و فقط یکی دو بار استفاده می کنیم یا هزینه عضویت در باشگاه رو می پردازیم، ولی دو سه بار بیشتر باشگاه نمیریم. واسه اینکه این هزینه های اضافی رو حذف کنین، باید قبل از هر کاری، خوب درمورد اون فکر کنین. اگه واقعا قصد باشگاه رفتن ندارین، هزینه عضویت ندین و اگه وسیله ای واسه تون ضرورت نداره و فقط یکی دو بار ذوق استفاده از اونو دارین، واسه خرید اون هزینه نکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ کاری که باید قبل از ورود به یک رابطه عاطفی جدید انجام بدین

۶. خرج کردن بالاتر از درآمد

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

اگه بدهی کارت اعتباری شما از پس اندازتان بیشتره، به این معناه که بسیار بالاتر از درآمد خود، هزینه دارین. استفاده از کارتای اعتباری یا گرفتن وامای غیرضروری، باعث می شن که بیشتر از درآمد خود خرج کنین و واسه پرداخت اونا به زحمت بیفتید. واسه اینکه این هزینه های سنگین و بی مورد رو متحمل نشید، سبک زندگی خود رو تغییر بدین.

۷. عقب انداختن کارا

بعضی وقتا عقب انداختن کارا باعث می شه که هزینه بیشتری پرداخت کنین. مثلا اگه بلیط هواپیما رو زودتر بخرین یا هتل رو زودتر رزرو کنین، تخفیف بیشتری می گیرین. البته پیشنهادهای لحظه آخری هم ارائه می شه، ولی تعداد و تنوع اونا به اندازه ای نیس که بتونین به درستی از اون استفاده کنین. جدا از اینکه اینکه واسه استفاده از این پیشنهادات لحظه آخری، باید برنامه منعطفی واسه سفر داشته باشین. همیشه با برنامه ریزی می تونین با قیمتای کمتری از هتلا و پروازها استفاده کنین.

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

۸. خریدن همه اجناس جدید

۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید آموزشی

اجناس جدید جذابیتی دارن که به سختی میشه از کنار اونا گذشت و بی خیال خریدن این اجناس شد. اتفاقا این اجناس جدید، معمولا بسیار گران تر هم هستن. مثلا خیلی از لوازم الکترونیکی که در اختیار داریم روز به روز جدیدتر می شن؛ درحالی که مدلای قدیمی هم، کار ما رو راه میندازن و احتیاجی به هزینه کردن واسه خرید مدلای جدید نیس. الان افراد وسایل خود رو به خاطر تغییر سریع بازار، زود عوض می کنن و لازم دست دوم، حتما آسیب دیده و به دردنخور نیستن. اگه به وسیله خونگی احتیاج داریم، می تونیم اول به مغازه های لوازم دست دوم سر بزنیم. بعضی وقتا در بین لوازم دست دوم می تونیم وسیله موردنیاز خود رو با قیمتی بسیار کمتر پیدا کنیم که اتفاقا کیفیت خوبی داره و از وسیله نو چیزی کم نداره.

درنهایت واسه کاهش هزینه های خود باید تموم خرج و مخارج تون رو درنظر بگیرین و یادداشت کنین تا فهمیده باشین که کجا، هزینه غیرضروری داشته اید. اینطوری بهتر می تونین هزینه های بعدی رو کنترل کنین. واسه این کار می تونین از اپلیکیشنای مخصوص واسه ثبت و مدیریت هزینه های زندگی استفاده کنین.

یکی از نکاتی که باید درمورد هدف گذاری واسه مدیریت خرجا و هزینه ها درنظر بگیرین، اینه که درمورد کارایی که در توان تونه، واقع بین باشین. اینطوری واسه رسیدن به اهداف مالی خود، انگیزه کافی دارین.

درنهایت با پولی که از این روش ها ذخیره کردین، می تونین صورت حسابای لازم رو پرداخت کنین یا واسه چیزایی هزینه کنین که لازمن و هر بار به دلایل جور واجور از فهرست هزینه های خود حذف کردین.


دسته‌ها: آموزشی