۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

ما در زندگی با افراد زیادی سروکار داریم و بعضی وقتا، از نظر احساسی و عاطفی به اونا وابسته میشیم. ولی همیشه افرادی که در محیط کار یا زندگی ما حضور دارن، رو راست رفتار نمی کنن و از نظر احساسی به ما آسیب میزنن و حتی احساس ما نسبت به خودمون رو تحت اثر قرار میدن. پس بهتره با نشونه های رفتاری کسی که شما رو به بازی میگیره، آشنا شید و این افراد رو بهتر بشناسین تا بتونین در رویارویی با اونا عاقلانه رفتار کنین و اجازه ندین که از نظر روحی و احساسی به شما آسیب بزنن.

همه ما میدونیم که به بازی گرفته شدن چه حسّی داره. این کار می تونه اثر زیادی بر بقیه بزاره و واسه همین، بعضی افرادِ بدون صفات اخلاقی، این کار رو بسیار انجام میدن.

چند سال پیش، فیس بوک در همکاری با پژوهشگرانی از دانشگاهای کورنِل و کالیفرنیا، آزمایشی انجام داد که در اون، عمدا با احساسات ۶۸۹ هزار نفر از کاربران بازی شد. در این آزمایش، بخش اخبار این کاربران، به صورتی تغییر داده شد که بعضی از کاربران، فقط خبره های منفی رو می دیدند و کاربران دیگر، فقط خبرای مثبت رو مشاهده می کردن. وقتی این کاربران، در فیس بوک مطالب خود رو ارسال می کردن، تا حد زیادی تحت اثر مطالبی بودن که در قسمت اخبار، به اونا نشون داده شده بود.

فیس بوک به دلیل انجام این آزمایش، با انتقادهای زیادی روبرو شد و دلیل بیشتر این انتقادها این مسئله بود که هیچ یک از «شرکت کنندگان» در این آزمایش، واسه شرکت در اون، رضایت خود رو اعلام نکرده بودن. شاید چیزی که بیشتر از این خطا و لغزش فیس بوک، نگران کننده س، این مسئله که خیلی راحت میشه احساسات مردم رو به بازی گرفت. اگه فیس بوک می تونه فقط با تغییر دادنِ اخباری که به شما نشون می ده، با احساسات شما بازی کنه، تصور کنین که این کار واسه فردی واقعی و زنده که ضعفا و عوامل تحریک کننده ی شما رو می شناسد، تا چه حد می تونه ساده تر باشه. یک فرد ماهر در به بازی گرفتنِ احساسات بقیه، می تونه عزت نفس شما رو نابود کنه و حتی موجب شه که به سلامت عقلی تون شک کنین.

۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

از اونجا که به بازی گرفتنِ احساسات، می تونه بسیار تخریب کننده باشه، شناسایی کردن اون در زندگی هر فرد، اهمیت خیلی زیادی داره. ولی انجام این کار به اندازه ای که تصور می کنین ساده نیس، چون معمولا افرادی که احساسات بقیه رو به بازی می گیرن، بسیار استادانه عمل میکنن. اونا اول کار خود رو با اعمال نفوذهایی ظریف شروع می کنن و با گذشتِ زمان، اثر اونا رو افزایش میدن و این کار رو اونقدر به آرامی انجام میدن که حتی متوجه اون نمی شین. خوشبختانه، پیدا کردنِ این افراد بسیار آسونه، البته اگه بدونین که باید به دنبال چی بگردید.

باور شما به درک ِ واقعیت رو تخریب می کنن

افرادی که با احساسات شما بازی می کنن، دروغگوهای بسیار ماهری هستن. اونا در حالی که واقعه ای اتفاق افتاده اصرار دارن که بگن هیچ اتفاقی نیفتادهه و اصرار دارن که بگن چیزی رو انجام داده یا گفتن، در حالی که اونو نگفته یا انجام نداده ان. مشکل اینجاست که این کار رو اونقدر خوب انجام میدن که شما در آخر، به سلامت عقل خود شک می کنین. اصرار اونا بر این مسئله که، هر چیزی که موجب ایجادِ مشکل شده، ساخته و پرداخته خیالات شماس، راه بسیار مؤثریه که اونا واسه خارج شدن از مشکل و دردسر به کار می گیرن.

حرف و عمل شون یکی نیس

این افراد چیزی رو میگن که دوست دارین ، ولی کارای اونا برابر با حرفای شون نیس. اونا قول میدن که از شما حمایت کنن، ولی وقتی زمان عمل می رسه، طوری رفتار می کنن که خواستهاتون غیرمنطقی به نظر برسه. اونا به شما میگن که از آشنایی با شما بسیار خوشحال هستن، ولی طوری رفتار می کنن که انگار شما باعث زحمت و دردسر اونا هستین. این راه دیگری واسه تضعیف باورِ شما به سلامت عقلی تونه. اونا کاری می کنن که به واقعیتی که می ببینن شک کنین و بعد، به درک و احساس شما به صورتی که واسه اونا مناسب باشه، شکل میدن.

در ایجاد احساس گناه، متخصص هستن

۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

این افراد در استفاده از احساس گناه بقیه به نفعِ خود، استاد هستن. اگه چیزی رو مطرح کنین که شما رو آزار می ده، اونا کاری می کنن که واسه گفتنِ اون، احساس گناه کنین. اگه هم از اون حرفی نزنید، طوری رفتار می کنن که واسه صحبت نکردن در مورد اون و مخفی کردنِ اون، احساس گناه کنین. وقتی با این افراد سروکار دارین، هر کاری که انجام بدین، اشتباهه و فرقی نمی کنه که شما و اون چه مشکلی داشته باشین، چون در هر صورت، این شما هستین که مقصرید.

نقش قربونی رو بازی می کنن

۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

وقتی با افرادی که احساسات شما رو به بازی می گیرن سروکار دارین، هیچ اشتباهی تقصیر اونا نیس. فرقی نمی کنه که چه کاری بکننن (یا نتونن بکنن)، چون همیشه بقیه مقصر هستن. همیشه شخص دیگری موجب شده که اونا اون اشتباه رو بکننن و معمولا، اون شخص دیگر، شما هستین. اگه عصبانی یا ناراحت شید هم، شما مقصر هستین چون انتظاراتی غیرمنطقی دارین. ولی اگه اونا عصبانی شن، این شما هستین که به دلیلِ ناراحت کردن اونا مقصرید. این افراد مسئولیت هیچ کاری رو قبول نمی کنن.

به سرعت، رابطه خیلی نزدیکی با شما برقرار می کنن

فرقی نداره که رابطه بین شما و اونا رابطه ای شخصی باشه یا رابطه ای کاری، چون در هر صورت، افرادی که با احساسات شما بازی می کنن، در مراحل ایجاد رابطه نزدیک و صمیمی شدن با شما، چند مرحله رو از قلم میندازن و خیلی زود با شما صمیمی می شن. اونا به سرعت رابطه نزدیکی با شما برقرار می کنن و از شمام، همین انتظار رو دارن. اونا خود رو ضعیف و حساس نشون میدن، ولی این فقط یک فریبه. اونا می خوان شما احساس کنین که فرد «ویژه ای» هستین که اجازه دارین به حریم اونا وارد شید، ولی هدف از این کار هم، اینه که واسه اونا احساس تأسف کنین و خود رو مسئول احساسات اونا بدونین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۸ نشونه ای که می گوید یک رابطه صمیمی به پایان رسیده

یک سیاه چاله احساسی هستن

۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

این افراد، هر احساسی که داشته باشن، در کشیدنِ افرادِ دور خود به درون اون احساسات، خیلی باهوش هستن. اگه ناراحت باشن و حالت روحی بدی داشته باشن، همه افراد دور اونا این مسئله رو متوجه می شن. ولی این بدترین قسمتِ ماجرا نیس. اونا اونقدر در انجام این کار ماهر هستن که جدا از اینکه آگاه کردنِ همه افراد دور خود از حالت روحی شون، موجب می شن که اون احساس و حالت روحی در اونا هم ایجاد شه. این مسئله موجب می شه که بقیه خود رو مسئول ناراحت بودنِ این افراد بدونن و خود رو موظف بدونن که اونو برطرف کنن.

مشتاقانه واسه کمک بیان تمایل می کنن و حتی داوطلب می شن، ولی بعد مثل فردی قربونی عمل میکنن

اشتیاق ساده ی اونا واسه کمک، به سرعت، به آه و ناله تبدیل می شه و شکایت می کنن که کاری که قبول کردن بکنن، بار بزرگی بر دوش آنهاست. اگه شما از بی میلیِ اونا واسه کمک صحبت کنین، اونا همه چیز رو به خود شما نسبت میدن و موجب می شن فکر کنین که شک نداشته باشین، اونا می خوان کمک کنن و شما فردی بدگمان و کج خیال هستین. هدف اونا از این کار اینه که شما احساس کنین، گناهکار یا به اونا بدهکار هستین و شاید حتی دیوونه هستین.

همیشه یک درجه جلوتر از شمان

فرقی نمی کنه چه مشکلاتی داشته باشین، چون مشکلات این افراد، همیشه بدتر از مشکلات شماس. اونا همیشه با یادآوری این مسئله که مشکلات اونا جدی تر از مشکلات شماس، درستیِ گلایهاتون رو زیر سؤال می برن. پیام اونا اینه که به شما بگن، هیچ دلیلی وجود نداره که از چیزی گلایه کنین، پس دهن تون رو ببندید.

تموم ضعفاتون رو میدونن و در سوءِ استفاده از اونا دودلی نمی کنن

افرادی که با احساسات شما بازی می کنن، ضعفاتون رو میدونن و به سرعت از این دانسته ها، علیه شما استفاده می کنن. اگه در مورد وزن تون احساس خوبی ندارین، در مورد غذایی که می خورید یا لباسایی که بر تن شما جلوه ی خوبی ندارن، صحبت می کنن. اگه نگران سخنرانی ای هستین که باید به زودی انجام بدین، در مورد ترسناک بودنِ شرکت کنندگان در کنفرانس یا اینکه چه قضاوتی در مورد شما دارن، صحبت می کنن. اونا اطلاعات زیادی در مورد احساسات شما دارن و از این آگاهی، واسه بازی کردن با احساسات شما استفاده می کنن، نه واسه کمک به شما واسه اینکه احساس بهتری داشته باشین.

نذارین احساسات تون به بازی گرفته شه

۹ نشونه رفتاری کسی که با احساسات شما بازی می کنه آموزشی

افرادی که با احساسات شما بازی می کنن، شما رو عصبانی می کنن، چون رفتارهای اونا بسیار غیرمنطقیه. اشتباه نکنین، رفتار اونا واقعا بر خلاف منطقه، پس به چه دلیل باید به اونا واکنش احساسی نشون بدین و در بازی اونا وارد شید؟

هر چه که این افراد، غیرمنطقی تر باشن و بیشتر خارج از اصول و قانون رفتار کنن، بیرون کشیدنِ خود از دام و تله ی اونا هم ساده تره. سعی نکنین اونا رو در بازیِ خودشون شکست بدین. از نظر احساسی از اونا فاصله بگیرین و به تعاملات خود با اونا، مثل یک پروژه علمی نگاه کنین (یا اگه دوست دارین، می تونین خود رو روان دکترِ اونا درنظر بگیرین). احتیاجی نیس که به پریشونیای احساسی جواب بدین و فقط باید به واقعیتا، واکنش نشون بدین.

حفظ فاصله احساسی از این افراد، نیازمندِ داشتنِ آگاهیه. شما نمی تونین مانع کسی شید که از ضعفاتون سوءِاستفاده می کنه، اگه زمانی در زمانِ رخ دادنِ این مسئله، متوجه اون نشید. بعضی وقتا در موقعیتی قرار می گیرین که باید استراحت کنین و بهترین راهِ پیشِ رو رو انتخاب کنین. اشکالی نداره، شما نباید از اینکه واسه انجام این کار، به خودتون زمان بدین، ترس ای داشته باشین.

بیشتر مردم فکر می کنن، به خاطر این که با این افراد، کار یا زندگی می کنن، هیچ راهی واسه کنترل این پریشونیای احساسی ندارن. ولی این حقیقت نداره. وقتی اینجور اشخاصی رو شناسایی می کنین، متوجه میشید که رفتارهای اونا، قابل پیش بینی تر و قابل فهم تره. این به شما کمک می کنه تا در مورد اینکه کجا و چه زمانی باید اونا رو تحمل کنین و کجا و چه زمانی نباید اونا رو تحمل کنین، منطقی فکر کنین. شما باید بین خودتون و اونا مرز بسازین، ولی باید این کار رو آگاهانه و فعالانه انجام بدین. اگه اجازه بدین که همه چیز به طور طبیعی اتفاق بیفته، همیشه باید در اختلافات سخت درگیر شید. اگه بین اونا و خودتون، مرزی بسازین و مشخص کنین که چه زمانی و کجا با این افرادِ پردردسر رفت و امد داشته باشین، بهتر می تونین این پریشونیای احساسی رو کنترل کنین. تنها ترفند، اینه که آگاهانه رفتار کنین و زمانی که این افراد سعی می کنن تا از مرزهایی که ایجاد کردین عبور کنن، این مرزها رو حفظ کنین و به اونا اجازه ندین بیشتر از حد به شما نزدیک شن.

جمع بندی پایانی

افرادی که با احساسات شما بازی می کنن، می تونن باعث شن حس خوبی نسبت به خودتون نداشته باشین و حتی به سلامت عقلی خودتون شک کنین. فراموش نکنین که هیچکی نمیتونه بدون رضایت و همکاری خود شما، با احساسات تون بازی کنه.

.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی