۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

بقیه حرفامون رو بسیار متفاوت تر از چیزی که منظور ماست، تفسیر می کنن. وقتی شما بدون توجه چیزی می گین، حرفای تون باعث ایجاد احساسی بد در بقیه می شه. این اشتباهات زمانی اتفاق میفته که ما در مورد چیزی که اطلاعی از اون نداریم اعلام نظر می کنیم. درک نتیجه های حرفا احتیاج به آگاهیِ اجتماعی داره که به معنای توانایی درک احساسات و موقعیت بقیه افراده. در این نوشته شما با جملات منفی آشنا میشید که افراد باهوش هیچوقت در مکالمها به کار نمی برند

 

موسسه ی تلنت اسمارت (TalentSmart) با آزمایشِ هوشِ عاطفیِ (EQ) بیشتر از یک میلیون نفر، کشف کرده که آگاهی اجتماعی، مهارتیه که خیلی از افراد از اون بی بهره هستن. ما دچارِ کمبودِ آگاهیِ اجتماعی هستیم چون بیشتر بر حرفایی که می خواهیم در جوابِ بقیه بدیم و اثر حرفای بقیه روی خودمون تمرکز داریم واسه همین معمولا توجهی به دیدگاه بقیه نداریم. این مسئله، مشکل آفرینه چون آدما پیچیده هستن و شما نمی تونین بدون توجه کامل به افراد، اونا رو درک کنین. خوبیِ آگاهیِ اجتماعی اینه که میشه تنها با اصلاحاتی کم در گفتار، به طور عمیقی روابط با افراد رو بهبود بخشید.

شما می تونین مقاله ترفندهایی که شما رو باهوش تر از چیزی که هستین نشون می ده، رو هم بخونین تا واقعا بتونین مثل خیلی باهوشا رفتار کنین.

۱. خسته به نظر می رسی

۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

افراد خسته، از نظر بقیه اصلا جذاب نیستن. اونا بیشتر چشمانی گود افتاده و موهایی پریشون دارن، تمرکز ندارن و بدخُلق به نظر می رسن. گفتن این عبارت به افراد به این معنیه که اونا ویژگیای نامبرده رو دارن.

به جای گفتن این عبارت بگید: «همه چیز رو به راه؟»

بعضی افراد وقتی می بینن کسی خسته و پریشون به نظر می رسه، می خوان بهش کمک کنن پس می پرسن همه چیز خوبه یا نه. به جای توجه به وضعیت ظاهری نامناسبِ فرد، تنها حالش رو بپرسید تا باب گفتگو باز شه و اون بتونه احساسش رو با شما در بین بزاره. مهم تر از هر چیز اینه که از نظر اون، شما فردی دلسوز و همراه هستین نه گستاخ و بی توجه.

۲. وای! چقدر لاغر شدی

بازم یک عبارت به ظاهر خوب که یه جور تعارفه. این جمله، این حس رو در فرد ایجاد می کنه که زیر سوال رفته. گفتن عبارت «چقدر لاغر شده ای» باعث می شه طرف مقابل فکر کنه که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می رسیده.

به جای گفتن این عبارت بگید: «عالی به نظر می رسی.» این عبارت خیلی خوبه. سعی کنین به جای مقایسه ظاهر فرد با گذشته اش، تنها از ظاهر مناسب فعلیِ اون تعریف کنین و به ظاهر قبلی اش اشاره نکنین.

۳. لیاقتت بیشتر از اینهاست

۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

وقتی کسی از رابطه ای شخصی یا حرفه ای خارج شده، گفتن این عبارت به این معناست که اون انتخاب مناسبی نداشته و سلیقه ی خوبی نداره.

به جای گفتن این عبارت، بهش بگید: «خودش ضرر کرده». این عبارت نشون دهنده ی دید خوش بینانه و مشتاقانه ی شماس و دارای لحن منتقدانه نیس.

۴. تو همیشه… یا تو هیچ وقت…

هیچکی همیشه یا هیچوقت کاری رو انجام نمی ده. افراد خودشون رو در یک بُعد یا موقعیت نمی بینن، پس نباید اونا رو این جور توضیح کنین. این عبارات باعث می شه افراد موضع دفاعی بگیرن و دلشون نخواد حرف شما رو . که حالت خیلی بدیه، چون شاید شما وقتی این عبارات رو به کار می برین که می خواید چیز مهمی بگید و بحث راه بندازین.

به جای این عبارات خیلی راحت به این نکته اشاره کنین که طرف مقابل چه کاری انجام داده که به نظر شما اشتباه بوده. حقیقت رو بگید. اگه تکرار این رفتار، واقعا مسئله ساز شده می تونین بگید «به نظر می رسه که تو بیشتر این کار رو انجام می دی» یا «فهمیده ام که تو بیشتر این کار رو انجام می دی».

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۹ عادت واسه اینکه روزتون رو خوب شروع کنین 

۵. نسبت به سن ات خیلی جوون به نظر می رسی

۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

عبارت «تو نسبت به» به عنوان یک توضیح کننده می تونه توأمان هم مهربانانه هم بی ادبانه باشه. هیچکی نمی خواد تا دمِ مرگ مثل یک ورزشکار عالی به نظر برسه یا عالی باشه. افراد تنها می خوان سالم و متناسب باشن.

به جای گفتن این عبارت بگید: «فوق العاده به نظر می رسی.»

این عبارت معجزه می کنه. عبارات هوشمندانه احتیاجی به توضیح کننده ندارن.

۶. به تو گفته بودم که…

ما بعضی وقتا بعضی چیزها رو فراموش می کنیم. به نظر می رسه که بیان این عبارت و تکرار اون یه جور توهین تلقی می شه و پذیرش اون واسه افراد سخته، به ویژه افرادی که واقعا مشتاق هستن تا دیدگاه شما رو بدونن. تکرار این جمله بیان گر اینه که شما شخصیت متزلزلی دارین یا خود رو بهتر از بقیه میدونید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می کنن واقعا اینجور احساسی دارن.

۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

به جای اینکه این عبارت رو تکرار کنین، ببینین چه جوری می تونین حرفای تون رو به طور روشن تر و جالب تری منتقل کنین. اینطوری هیچکی حرفاتون رو فراموش نمی کنه.

۷. موفق باشی

۹ عبارتی که افراد باهوش هیچوقت در مکالمه ها به کار نمی برند آموزشی

اگه واسه کسی آرزوی موفقیت بکنین، دنیا به آخر نمی رسه اما می تونین آرزوی بهتری واسه اون داشته باشین، چون این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت داره که اون واسه موفق شدن به شانس احتیاج داره.

به جای گفتن این عبارت بگید: «من مطمئنم که از پسِ این کار برمی آیی.»

این جمله بهتر از آرزوی موفقیته، چون نشون می بده که اون شخص لیاقت و اعتماد به نفس لازم واسه کسب موفقیت رو داره و شما با گفتن این جمله از بقیه که تنها آرزوی موفقیت می کنن جدا میشید.

۸. حق انتخاب با توست یا هر طور خودت صلاح میدونی

شاید نسبت به سوال و نظری که از شما خواسته شده، بی خیال نسبت به موضوع باشین اما نظر شما واسه کسی که سوال رو پرسیده مهمه و گرنه نظرتون رو نمی پرسید.

به جای گفتن این عبارت بگید: «من نمی تونم با قاطعیت در این مورد نظری بدهم، اما به نظر من بعضی موارد هستن که بهتره اونا رو مورد توجه داشته باشی…»

وقتی نظرتون رو ارائه میدید، حتی اگه بی طرف باشین و نظر خاصی نداشته باشین، نشون میدید که واسه کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائل هستین.

۹. کمه کم من هیچوقت…

این عبارت منفی یک روش پرخاش گرانه واسه توجیه اشتباهاتِ خود و متمرکز کردن توجه بقیه به اشتباه بقیه افراده (کسی که حالا دیگر باید اشتباه اونو بخشیده باشین).

به جای اون بگید: «متاسفم.»

پذیرش اشتباهات بهترین راه واسه منطقی و آروم کردن بحثه. پذیرشِ خطا یک راه شگفت انگیز واسه جلوگیری از زیاد اینه.

ختم کلام

در مکالمات روزانه، چیزایی به ظاهر کوچیک وجود دارن که می تونن همه چیز رو عوض کنن. این پیشنهادات رو در صحبتای تون دید کنین و از بکاربردن عبارات منفی پرهیز کنین تا بازخوردهای مثبت اونو در زندگی ببینین.

اگه بازم می خواین بدونین که چیجوری باهوش شیم، می تونین مقالات بیشتری از چه جوری رو در این مورد بخونین.دسته‌ها: آموزشی