۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

جهانی شدن، بحرانای اقتصادی، کاهش درآمد، سرعت بالای تکنولوژی و بازارهای اشتغال پویا از ویژگیای دنیای امروز هستن. مدل سنتیِ داشتن یک مدرک دانشگاهی و یافتن شغلی پایدار و گذروندن پلهای پیشرفت دیگر قدیمی شده. به عبارت ساده به نظر می رسه آینده واسه نسل امروز واقعا دلهره آوره. دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاهای برتر بیشتر ماه ها واسه یافتن شغل مناسب سعی می کنن. دوره های کارآموزیِ بدون حقوق زیاد هستن اما افراد بعد از گذراندن حدود شش ماه چیزی به دست نمی بیارن. در این شرایط چه جوری می تونیم به فرزندان خود راه مناسب ایجاد فرصتا رو بیاموزیم؟ در این مقاله با ۹ روشِ بالابردن سطح اعتماد به نفس در کودکان، هدایت اونا به طرف رهبری و کمک به موفقیت شون از راه آموزش کارآفرینی آشنا میشیم.

۱. هدف گذاری واسه موفقیت در آینده الزامیه

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

آموزش هدف گذاری به کودکان یک فعالیت موثر و سرگرم کننده س. تحقیقات نشون می ده اهداف نوشته شده روی کاغذ با احتمال بیشتر از ۸۰ درصد به اتفاق می پیوندن. از کودک تون بخواهید ۵ هدف مهم خود رو مشخص کنه و بنویسه. واسه افزایش اثر بخشی و ایجاد حس موفقیت مطمئن شید که اهداف بچتون از پنج ویژگی خاص بودن، قابل اندازه گیری بودن، قابل رسیدن بودن، واقع گرایانه بودن و به موقع بودن بهره مند باشه. در مرحله بعدی از اون بخواهید واسه به انجام رساندن اهداف خود ۵ اقدام بنویسه. فراموش نکنین که اهداف نوشته شده رو در جایی قرار بدین که هم خودتون و هم بچتون خیلی راحت اونو ببینین. سعی کنین بچتون رو در رسیدن به اهداف مشخص شده تشویق و حمایت کنین و هر دو از پاداش رسیدن به هدف لذت ببرین.

۲. کودکان باید راه های تشخیص فرصت رو بیاموزند

خیلی از افراد هیچوقت موفق به شناخت کامل تواناییای خود نخوان شد چون قادر نیستن فرصتا رو تشخیص بدن. به فرزندان تون یاد بگیرین که واسه موفقیت در زندگی همیشه باید در جست وجوی فرصتا باشن. از اونا بخواهید درباره مشکلات کوچیک و مشکلاتی که باعث ناراحتی و پریشونی شون می شه مثلا از مشکل در انجام تکالیف مدرسه تا سختی در برداشتن یک وسیله از طبقات بالای کمد واسه تون بگن. با اونا درباره چگونگی حل مشکلات کوچیک و بزرگ شون صحبت کنین. آموزش نحوه ی تبدیل تهدیدها به فرصتا و تمرکز بر ایجاد راه حلای مثبت واسه مشکلات از روشای موثر ایجاد و تشخیص فرصت در شرایط جور واجور واسه کودکانه. هر مشکلی راه حلی داره؛ به این موضوع به عنوان یک حقیقت در زندگی نگاه کنین. این واقعیت به اونا جرئت پیشرفت ایده های سودآور واسه ایجاد کسب وکار رو می ده.

۳. مهارت فروش در همه بخشای زندگی همراهه

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

داشتن توانایی فروش، یک مهارت بسیار مهم در زندگیه. این مهارت در تموم تعاملات افراد در طول زندگی حرفه ای و به ویژه در بخش ی کسب وکار مورد استفاده قرار میگیره. از فروش کالا و خدمات به مشتریان تا افزایش سرمایه از راه سرمایه گذاران، مهارت فروش واسه موفقیت در هر کسب وکاری الزامیه. با تشویق فرزندان تون به فروش جنسای کوچیک مثل اسباب بازیای قدیمی یا تشکیل یک غرفه واسه فروش مثلا لیموناد، مهارت فروشندگی رو به اونا آموزش بدین. به اونا اجازه بدین واسه اجناس خود قیمت تعیین کنن و جنسای خود رو به فروش برسانند. سعی کنین تموم امکانات لازم واسه فروش یک کالا و خدمت رو واسه فرزندان تون جفت و جور کنین.

۴. داشتن سواد مالی ضروریه

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

داشتن سواد مالی واسه همه افراد خوبه. آموزشای اقتصادی در سنای کم فرصتی رو در اختیار کودکان قرار می ده که بیشتر مدرسها زمان کافی واسه آموزش اون اختصاص نمی دن. به فرزندان خود فرصت بدین تا درباره پول و مسائل مالی بیشتر بدونن. اونا این موضوع رو با راه اندازی کار و کاسبی کوچیک خود یا با کمک کردن به شما در کسب و کارتون یاد می گیرن. سرمایه گذاری رو به اونا آموزش بدین طوری که با چشمان خود ببینن که چه جوری پول می تونه پول بیشتری ایجاد کنه. واسه فرزندان تون حساب بانکی باز کنین تا درآمد خود رو پس انداز کنن.

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

۵. خلاقیت، عامل بروز و پیشرفت مهارتای بازاریابی

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

خلاقیت-خلاق

آموزش بازاریابی به کودکان راه بسیار مناسبی واسه کمک به اونا واسه جذب مشتریان بیشتر در کار و کاسبی آینده شونه. همونجوریکه همه ما میدونیم بدون مشتری حتی بزرگ ترین کسب و کارا هم شکست می خورن. پس کودکان باید مهارت مهم بازاریابی رو در سنای پایین آموزش ببینن. در فرزندان خود انگیزه بسازین تا پیامای بازاریابی تابلوا، بنرهای تبلیغاتی و چاپ شده در مجله ها و تلویزیون رو جدا سازی و بررسی کنن. از اونا بپرسید چه پیامی توجه شون رو جلب کرده و ببینین که می تونن به معنا و معنی پی ببرن. پس از تمرینای زیاد اونا رو به تهیه ی برنامه های بازاریابی واسه کسب وکار خود تشویق کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۹ کار عجیبی که با انجام اونا نادانسته پولتون رو هدر میدید

۶. مدرسها درباره معنی شکست اشتباه می کنن

در زمان مدرسه به ما آموزش دادن که شکست خوردن اتفاق بسیار ناخوشایندیه. در دنیای کارآفرینی شکست می تونه اتفاق خوشایندی باشه اگه از اون درس بگیریم. «ناپلئون هیل» (Napoleon Hill) نویسنده ی کتاب «فکر کنین و پولدار شید» می گه: «هر شکست، منفعت برابر یا بزرگ تری رو با خود داره». به فرزندان تون اجازه بدین شکست بخورند؛ شکست اونا رو مجبور می کنه که راه های جدیدی واسه رسیدن به اهداف شون ایجاد کنن. اونا با شکست خوردن از اشتباهات خود درس می گیرن و نکات تازه ای رو در زندگی یاد می گیرن. شکست خوردن به کودکان اعتماد به نفس می ده و اونا رو واسه روبرو شدن با شرایط سخت آماده می کنه. وقتی بچه شما در کاری شکست می خوره، سعی کنین به جای تنبیه کردن درباره عوامل شکست و راه های جلوگیری از اون با اون صحبت کنین. در موقیعتای بد همیشه به دنبال آموزش درسای آموزنده به فرزندان خود باشین. اونا رو تشویق کنین که هیچ وقت تسلیم نشن؛ این مهم ترین درسیه که یک فرد در زمان کودکی می تونه یاد بگیره.

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی
۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

۷. توانایی ایجاد رابطه مؤثر بهبود بخش روابطه

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

الان به دلیل محبوبیت شبکه های اجتماعی و فرستادن پیامای متنی، خیلی از کودکان در ایجاد رابطه حضوری و تلفنی کارکرد ضعیفی دارن. این در حالیه که کسب و کارای موفق نیازمند افرادی با روابط عمومی بالا هستن. پس به فرزندان خود این نکته رو آموزش بدین که ایجاد رابطه مؤثر یکی از عوامل موفقیت در کار و کاسبی و روابط شخصی شونه. مؤدب بودن و احترام گذاشتن رو به فرزندان تون آموزش بدهیدو از اونا بخواهید موقع صحبت کردن از ایجاد رابطه چشمی با طرف مقابل غافل نشن و هنگام صحبت کردن با تلفن، صدای آرامی داشته باشن و از کلمات روشن و مؤدبانه استفاده کنن. یکی دیگر از فعالیتای به درد بخور در این رابطه تمرین فرستادن ایمیلای قابل احترام و با نوشتن درست و استفاده از کلمات مناسبه. واسه اونا توضیح بدین که نوشته شون باید پیام درست، دقیق و واضحی رو منتقل کنه.

۸. هنر کمک کردن شادی آفرینه

به چه دلیل کسب وکار جدیدی رو بسازم، اگه هدف بزرگی به دنبال نداشته باشه؟ بسیار مهمه که کودکان اهمیت کمک به بقیه رو بفهمن. دانستن این نکته به اونا کمک می کنه هنگام کسب موفقیتای بزرگ فروتنانه رفتار کنن و فهمیده باشن که موفقیت یک کار و کاسبی تنها واسه صاحب اش مهم نیس. افرادی که به موفقیت بقیه کمک می کنن، زندگی خوشحال تری دارن. از کودکان خود بخواهید تا بخشی از درآمد و بودجه هفتگی خود رو به کمک کردن به بقیه اختصاص بدن. مثلا در صورت تمایل فرزندان تون کمک به مؤسسهای خیریه رو به اونا پیشنهاد بدین. واسه اونا توضیح بدین که کمک به بهتر شدن زندگی افراد به بالا بردن کیفیت زندگی جامعه منجر میشه.

۹. استقلال داشتن، اعتماد به نفس داره

کی نمی خواد موفقیت و استقلال فرزندان خود رو ببینه؟ تفکر کارآفرینانه به کودکان یاد می گیره که موفقیت شون در آینده به میزان زیادی به خودشون وابسته. رسیدن به موفقیت به مدل فکری، میزان سعی و تفکرات اونا بستگی داره. پس دفعه ی بعدی که کودک تون واسه خرید اسباب بازی مورد علاقه اش یا یک وسیله جدید از شما پول خواسته کرد از اون بخواهید به راه های به دست آوردن پول مورد نیازش واسه خرید فکر کنه. این کار به کودک قدرت تفکر خلاقانه رو که یکی از ویژگیای کارآفرینیه، هدیه میده.

منبع : internationalschoolparent

۹ روش واسه آموزش کارآفرینی به کودکان آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی