۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

دکتر شلی پرِوُست، شریک و مدیر Lamp Post Group که کارشون کمک به راه اندازی شرکتای استارتاپیه، می‏ گوید: «در دفتر من کلمه گولاخ مثل نقل و نبات استفاده می شه. من کسی که یک چیزی رو رویاپردازی می کنه و اونقدر نترسه که به دنبال ترسیم رویایش میره ، گولاخ می دونم. این گولاخ اون گولاخی که شما می ببینن از در باشگاه رد نمی شه، نیس. این کلمه واسه یک آدم نترس که در جهت رسیدن به اهدافش حاضره هر کاری کنه، بکار برده می شه. گولاخ کسیه که توانایی ویژه ای در بستن قرارداد فروش و سود کردن داره. یا حتی اون آقای بدقیافه ای که موفق می شه دل یک خانوم قشنگ رو به دست بیاره و کلا هر کسی که هر کار باحال و خفنی انجام می ده، یک گولاخه.» و اما چه جوری میشه یک کارآفرین گولاخ بود؟

پرِوُست می ‏گوید، در حرفه ی کارآفرینی ویژگیایی هستن که آدمای گولاخ رو از بقیه جدا می کنن:

۱. اول می‏ گوید آره… بعد میفته دنبالش

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

آدم گولاخ بدجوری به خودش اعتماد داره، البته نه از روی هوا. اگه در رادار این آدما کاری پیدا شه که باید انجام شه، یا راهی پیدا می کنن تا اونو بکننن، یا اونقدر به سعی شون ادامه میدن که جانشون در برود.

به چه دلیل؟ چون اونا به توانایی‏ هاشون اطمینان دارن، اما در عین حال به افراد دور و بر خودشون هم به همون اندازه اطمینان دارن. پس اگه واقعا آدم گولاخی باشین، اینطوری فکر می کنین که هر مشکلی راه حلی داره و فقط باید پیدایش کنین.

۲. گولاخ مثل بقیه فکر نمی کنه

بیشتر مشکلات کار و کاسبی چیزای جدیدی نیستن. آدم گولاخ مشکلات قدیمی رو با روشای خلاقانه حل می‏ کنه.

یک اینجور آدمی، به جای اینکه برداره و خبرنامه ی شرکتی ِبی مزه ای واسه بهبود «رابطه با ما» طراحی کنه، میره تصویر هولوگرافیک (تصویر تموم نگار) خیلی خفنی از مدیرکل شرکت درست می کنه که ورودتان به ساختمان شرکت رو خوشامد بگه و شما رو در جریان آخرین اخبار بذاره.

خواهش می ‏کنم اگه اشتباه می گم، یک نفر بین شما پیدا شه که بگه این کار جواب نمی‏ بده.

۳. حرفش رو قورت نمی ده

وقتی آدم گولاخی ایده ی متفاوتی داره، اونو به بقیه می ‏گوید، اون نمی ذاره عوامل بیرونی و فشارها و خجالت و بقیه عوامل بر روشنی لهجه اش اثر بذارن. اما این آدم وقتی دید ایده ه‏ایش به درد نمی ‏خورد الکی بحث نمی‏ کنه، چون در اون صورت دیگر گولاخ نیس.

۴. مهارتای باحالش رو با شور و علاقه به اشتراک می ذاره

گولاخا هیچ ‏وقت از یاد دادن چیزی به بقیه خجالت نمی‏ کشند. پس به روشای تدریس تون انرژی و نوآوری تزریق کنین تا مردم گروه گروه واسه یادگیری از شما دورتون حلقه بزنن.

ببینین سرجمع این عوامل شما رو به چه موجودی تبدیل می کنه: مهارت بالا + اعتماد به نفس بالا + به اشتراک گذاری با بقیه = بیزنس من سوپر-شاخ-هَیول-گولاخ

۵. با قانون خودش زندگی می کنه

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۹ راه حل منحصر به فرد واسه تقویت حافظه کودکان 

درسته که گولاخا به قانون احترام می ذارن – اما نه زیاد.

قانون این آدما چه قسم خوردن واسه وفاداری به خلاقیت، چه بر هم زدن بازار تکنولوژی و چه به رقابت کشیدن بقیه واسه تغییر دیدگاه شون در زندگی باشه، حاضر نیستن یک میلی متر پاشون رو از اصول شون کج بذارن و بدون دردسر زندگی کنن.

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

شمام اگه گولاخ مادرزاد باشین، فقط بهش قدرت درونتون جواب پس میدید نه به هیچکی دیگر.

۶. کارایی می‏ کنه که بقیه فقط آرزویش رو می کنن

یکی از باحال ترین جملات قصاری که شنیدم این بود «برادران رایت که گواهینامه ی خلبانی نداشتن.»

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

برادران رایت

گولاخا به جای اینکه دور و برشان رو نگاه کنن تا ببینن کسی بهشون اجازه می ‏بده یا کارشون رو تأیید می کنه، دست به کار می‏ شن چون اندازه تی رکس دل و جگر دارن. این جور آدما صف شکنند، ایده داخل کله شون نمی‏ پوسد و سریع به عمل تبدیل می‏ شه.

۷. محاله تسلیم شه

زمانی مالکولم گِلَدوِل حرف قشنگی زد. اون گفت ۱۰ هزار ساعت طول می‏ کشد تا بتونی مهارت پیچیده ای رو به درجه استادی برسانی.

اما کلیدی ترین نکته واسه استاد کردنِ مهارتی سخت، اینه که کَنه باشی. یعنی اونقدر بهش کار بچسبی که اون ۱۰ هزار ساعت بیاد و برود.

این جور آدم ‏ها به جای اینکه از این چیز بهش چیز بپرند، به یک کار می‏ چسبند. این کنه‏ ها اونقدر سرسخت، کله شق و یک دنده هستن که تحت هیچ شرایطی تسلیم نمی شن.

البته کنه بودن نه فقط به این معنی که طولانی تر و سخت تر از بقیه کار کنن، بلکه تمرکزشان رو به اندازه اشعه ی لیزر درآورده‏ ان و روی هدفشون گرفتن و به هر چیزی بخواد حواس‏شون رو پرت کنه می‏ گویند «نه، ممنون!»

۸. بدگوها رو آدم حساب نمی کنه

دلایل زیادی هست که بخوایم به لیچارهای یک مشت آدم بدگو گوش کنیم: وجهه مون رو نجات بدیم، آسایش مون رو حفظ کنیم، خیال مون راحت باشه و اینکه مثل گاگولا به نظر نیاییم.

اما دیل کارنگی، آدم گولاخی که از قضا کلی رفیق داره و خوب بلده روی آدما اثر بزاره در این باره می ‏گوید: «کسی که از بقیه دورتر می ‏رود، همون کسیه که اراده و جربزه داره. اون چیزی که نمیتونه خیلی از ساحل دور شه، قایقه نه آدم.»

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

بدگوها اسمشان روشونه: اونا سعی می‏ کنن با بد و بیراه گفتن و حتی ترسوندن، شما رو مجبور کنن که بچسبید به وضعیت موجود.

خلاصه که بیزنس من گولاخی باشین و به حرفای مفت این جور آدما گوش ندین.

منبع : inc.com

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین

۸ ویژگی کارآفرینان موفق و نترس آموزشی


۳

دسته‌ها: آموزشی