۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

یکی از نگرانیای بیشتر کارمندان اینه که چه جوری کمتر کار کنن و بیشتر پول در بیارن. قاچاق گوسفند به دُبی و مگنا قرمز به بندر با قایق موتوری، احداث صفحه فیسبوک واسه فروش آنلاین کپسول گاوی و دینامیت چهارشنبه سوری، یا آواز خوندن و تُمبک زدن در اتوبوس در راه بازگشت به خونه، تنها راه حلای موجود واسه این کار نیستن. اگه می خواید تا چند سال آینده از شرّ شغل دوم خود خلاص شید، بد نیس یاد بگیرین که چه جوری با پول کارمندی وارد بازار بورس شید. این شما و این ۸ نکته کاربردی واسه خرید سهام از بازار بورس و واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن.سرمایه گذاری خیلی ریزه کاری داره، به ویژه واسه قشر کارمند که بر خلاف طبقه ی مرفه، امکانش رو ندارن تا از خدمات تخصصی مشاوران مالی بهره بگیرن. اگه کسی می خواد سرمایه گذاری براش خوب جواب بده، باید بازار رو مثل کف دستش بشناسه و بدونه کِی سهام بخرد و کِی بفروشه. اما چه کنیم که واسه کسب آگاهی درباره سرمایه گذاری باید حسابی وقت بذاریم و سعی کنیم. کارایی که شاید واسه سبک زندگی کارمندی، ممکن نباشه. با در نظر داشتن این محدود کردنا، اینجا ۸ نکته رو واسه کارمندانی که می خوان ذخیره بانکی شون رو به کار بندازن و پول بیشتری دربیاورند، لیست کردم.

۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

۱. به دنبال سهامی باشین که سود باثباتی داشته باشن

۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

، این طبیعیه که وسوسه شید تا سرمایه تون رو جایی بخوابونین که احساس می کنین پتانسیل خیلی خوبی داره و هر اون ممکنه ارزش سهامش مثل گربه از دیوار بالا برود، اما خرید این جور سهاما، شُمای کارمند رو در درازمدت بدجوری اذیت می کنه. اگه شرکتی پیدا کردین که عملکردش خیلی بالا و پایین نداشته باشه و سر سال سود سهام معقولانه ای به جیب تون بریزه، انتخابش کنین و سهامش رو بخرین. سود معقولانه ای ببرین و راضی باشین.

۲. روی سهام قمار نکنین

۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

فکر کنم پیرمردی ترین نصیحتی که میتونم به شما بکنم اینه که از خرید سهام خطری، خیلی پرهیز کنین. در عالم واقعیت، خیلی از سهامداران هستن که انگیزه شون از سرمایه گذاری فقط سود مالی نیس. اینا دنبال هیجان و ماجراجویی هستن و دلشون می خواد کشف استعداد کنن. اگه میلیاردر بودین، هیچ اشکالی نداشت که روی قسمتی از سرمایه تون خطر کنین، اما شرایط اقتصادی دنیا نشون داده که این نوع از سرمایه گذاری خیلی ایده ی جالبی واسه قشر کارمند نیس. به جای اینکه با این قضیه مثل تاس انداختن برخورد کنین، سعی کنین بگردید و شرکتایی رو پیدا کنین که به شکل ای سالم و با صبر و حوصله می خوان آهسته و پیوسته رشد کنن. فکر نکنم موقعی که پوللازم میشید و از صاحب خونه ندا بر میاد که «۵۰۰ تومن بذار روی اجاره»، تحمل داشته باشین خبر سقوط سهام شرکتِ «الهی-به-امید-تو»ای که داخلش سرمایه گذاری کرده بودین رو هم .

۳. کمه کم ۱۰ جور سهام جور واجور بخرین

۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

یکی از چیزایی که بهتان کمک می کنه تا شک نداشته باشین از سرمایه گذاری سود ببرین، تنوع گرایی در سرمایه گذاریه. البته آیه نازل نشده که باید حتما به عدد ۱۰ پایبند باشین. اما اگه قرار باشه، به طور مثال، فقط در ۲ صنعتِ پرورش آبزیان و تولید بتونه ی سنگی سرمایه گذاری کنین، ممکنه به دلایل جور واجور، پیشرفت این دو بخش بخوابه و سرمایه تون رشد زیادی نکنه. اگه پولدار بودین و مشاوران خوبی داشتین، می تونستید به موقع پولتون رو از صنایعی که دچار رکود شدن خارج کنین و داخل صنایع پررونق بریزین. اما چون کارمند هستین و بعیده که به اینجور اطلاعاتی دسترسی داشته باشین، کاری کنین که شانس بردتان بیشتر شه. پول تون رو در ۱۰ صنعت جور واجور پخش کنین تا سهام هر کدامش بالا کشید، ناراحتی نداشتن قدرت پیشگویی رو نخورید.

۴. زیاد سهام هاتون رو خرید و فروش نکنین

پیشنهاد ی رایجی که در مورد نگهداری سهام هست، و واسه قشر کارمند هم صدق می کنه، اینه که زارت و زورت سهامشان رو معامله نکنن. این به خاطر این پیشنهاد می شه که در بازار بورس ایران، مالیات روی معامله سهام ۰/۵٪ (نیم درصد) و کارمزد هر معامله هم ۱٪ (همه با هم ۱/۵٪) است و شما بهتر ازم میدونید که پول کارمندی کفاف این خرجا رو نمی ده.

۵. سبد داراییای تون رو همراه با گذر عمر، دوباره تنظیم کنین

بیشتر سرمایه گذاران در شروع کارشون در بازار بورس، پول هاشون رو جای عاقلانه ای می خوابونن، اما با ورود به دوره ای دیگر از عمرشون، در تنظیم کردن سبد دارایی به مشکل می خورن. چون «نیازها و قدرت خطر پذیری» افراد کم کم تغییر پیدا میکنه و عاقلانه اینه که نوع سرمایه گذاریا هم متوازن با تغییرات سن، برابری یابد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۹ ویژگی یک فعالیت خلاقانه لذت بخش 

کلا، افراد سن بالا بیشتر دنبال درآمدهای ثابت و مطمئن هستن؛ در حالی که سرمایه گذارهای جوون – که واسه زندگی کردن فقط به درآمد به دلیل سرمایه گذاری اکتفا نمی کنن – قدرت خطر پذیری بیشتری دارن. با این حال طبقه ی کارمند و قشر متوسط، شاید بخوان هر دفعه که ترفیع گرفتن یا شغل بهتری دست و پا کردن، سبد دارایی هاشون رو هم متناسب با وضعیت جدید تغییر بدن.

با تنظیم دوره ای سبد داراییا، اطمینان حاصل می کنین که سرمایه گذاری هاتون با نیازای سن و سال تون برابری داره.

۶. در کنار سهام، کمی هم اوراق قرضه بخرین

خیلی از سرمایه گذارها به خاطر این دنبال خرید سهام هستن که خیلی واسه شون هیجان انگیزه، اما بد نیس کارمندان اوراق قرضه رو هم در لیست خریدشان یادداشت کنن. هر چند که اوراق قرضه خیلی جلب توجه نمی کنن، اما خریدنشان مثل خرید سهام خطر خیلی زیادی نداره. واسه تشخیص اینکه چقدر از سرمایه تون رو به اوراق قرضه اختصاص بدین، می تونین از این قانون ی سرانگشتی استفاده کنین: سن تون رو از عدد ۱۰۰ کم کنین. عددی که به دست میاد، درصدی از کل سرمایه تونه که باید خرج خرید سهام کنین. یعنی اگه ۳۰ سالتون باشه، ۷۰ درصد از پول تون رو سهام بخرین و ۳۰ درصد دیگر رو اوراق قرضه بخرین. اگه به این فرمول پایبند باشین، زمین سفتی واسه خود درست کردین که هر چه رویش بالا و پایین بپرید، ترک نمی خورد.

۷. انتظار منطقی واسه بازگشت سرمایه داشته باشین

۸ نکته واسه کارمندانی که می خوان سرمایه گذاری کنن آموزشی

این رو دیگر «مَشتی ماشالله» هم می دونه که کسب آخرین اطلاعات و اخبار از بازار سرمایه خودش یک کار تموم وقته. واسه کسائی که نه خودشون بچه کف بازارند و نه آشنایانشان دلارفروشای دور میدون فردوسیِ تهران، سر درآوردن از اینکه واسه هر سرمایه گذاری چی عایدشان می شه کاریه سخت. اینکه خیلیا نسبت به بازگشت سرمایه شون زیادی خوشبین هستن یک واقعیته. اما کار وقتی بیخ پیدا می کنه که طرف با مراجعه به بازار کامپیوتر، لب به لبِ باربند یک نیسان گاوی، مادِربورد سوخته بخرد، به امید اینکه اونا رو در بالکن خونه اش، توی تشتی پر از تیزآبِ سلطانی بخوابونه تا طلاها و نقرهای به کار رفته در اونا در گوشه ای از تشت ته نشین شده و به اذن خدا به حالت شِمش درآیند. یارو اونقدر از سرمایه گذاری خود مطمئنه که از همین حالا چک خرید تلویزیون ۹۰ اینچی رو هم کشیدهه. دریغ از اینکه درزمان این عملیاتِ بازیافتِ پیچیده، حتی به اندازه پول ورود به دستشویی عمومی هم عایدش نمی شه.

واقع گرایانه اینه که اگه الگوی رشد سهامی در ۲۰ پارسال ثابت مونده باشه، سرمایه گذار می تونه توقع داشته باشه (با فرض میزان تورم ۱۵ درصد) ۲۰ تا ۲۵ درصد سود به سرمایه اش تعلق بگیره. پس قبل از ذوق کردن و چک کشیدن یک بار دیگر این اعداد رو خوب به خاطر بسپارید.

۸. کسی رو پیدا کنین که این کار رو واسه شما بکنه

شاید بهترین راه حل واسه کارمندانی که وقت سر خاراندن ندارن این باشه که «کار رو به اهلش بسپارند». داستان اینه که انتخاب سهام خوب مثل انتخاب هنداونه ی خوبه و آدم اینکاره می خواد. به خیلیا باید این پیشنهاد رو کرد که: «آقا جون، شما رو چه به سهام خریدن؟ به جاش پولت رو بده به صندوقای سرمایه گذاری تا برات سرمایه گذاری کنن.»

در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، می تونین لیستی از این صندوقای سرمایه گذاری و اطلاعات مربوط به هر کدوم رو مشاهده کنین.

شاید هیجان این کار به اندازه هیجان خرید و فروش سهام به وسیله خود آدم نباشه، اما فکر کنم هیجان رو بشه با دیدن فیلم مستند «فرار قورباغه از دست مار گرسنه» هم به دست آورد، پس خطر نکنین.

منبع : gobankingrates

دسته‌ها: آموزشی